Paveldėtas turtas, paveldėjimo priėmimas, turto pardavimas
Paveldėto turto pardavimas. Kaip išvengti mokestinės prievolės, arba sumažinti mokesčius. Kaip tinkamai priimti paveldėjimą.
NT AKTUALIJOSNT MOKESČIAINT PARDAVIMAS
NT brokeris Vilniuje - Karolis Liukpetris
12/19/20242 min skaitymo
Paveldėjau turtą, noriu jį parduoti
Paveldėto turto pardavimas – procesas nesudėtingas, tačiau svarbu išvengti klaidų. Pardavimas dažnai tampa logišku pasirinkimu tiems, kurie paveldi nekilnojamąjį turtą, tačiau jis yra nereikalingas. Daugelis paveldėtą turtą parduoda savarankiškai, o vėliau susiduria su gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) arba paveldimo turto mokesčiu. Kai kuriais atvejais galima pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis, tačiau tam reikalingos specifinės žinios, kurių dažnai pritrūksta. Neretai klaidos, susijusios su nepakankama informacija, gali kainuoti brangiai – net kelis tūkstančius eurų. Svarbu suprasti, kad ne pardavimas yra komplikuotas, o atsirandantys mokesčiai.
Paveldėto turto vertės nustatymas paveldėjimo metu
Prieš priimant paveldėtą turtą pagal paveldėjimo teisės liudijimą rekomenduoju atlikti turto vertinimą. Notarai tvarkantys paveldėjimo bylą, to dažnai nepasako. Tačiau, turto vertinimo atskaita, leidžia notarui į paveldėjimo dokumentus įtraukti realią rinkos kainą, o ne žemesnę, nustatytą pagal VĮ Registrų centro duomenis. Taip ateityje sumažinama GPM našta turto pardavimo metu. Jei vertinimas neatliktas paveldėjimo metu, jis gali būti vykdomas retrospektyviai – nustatant turto vertę paveldėjimo dieną, jis brangesnis nei įprastas vertinimas.
Paveldimo turto mokestis
Šis mokestis taikomas paveldint turtą iš tolimesnių giminaičių ar svetimų žmonių. Mokestis apskaičiuojamas pagal 70 % paveldėto turto vertės:
5 %, kai apmokestinamoji vertė mažesnė nei 150 tūkst. eurų,
10 %, kai viršijama ši suma.
Lengvatos
Mokesčiu neapmokestinamas turtas, paveldėtas iš pirmos eilės giminaičių arba kurio vertė neviršija 3 000 eurų. Savivaldybės taryba taip pat gali atidėti mokesčio sumokėjimo terminą iki metų arba visiškai atleisti nuo jo.
GPM lengvatos, paveldėto turto pardavimas
Gyventojų pajamų mokestis parduodant paveldėtą turtą netaikomas, jei:
turtas išlaikytas ilgiau nei 10 metų,
bent dvejus metus jame buvo deklaruota gyvenamoji vieta,
per vienerius metus po pardavimo įsigyjamas kitas nekilnojamasis turtas, su sąlyga kad buvote deklaravę savo gyvenamająją vietą turte ir deklaruojate ją naujame turte.
Turto pardavimo terminai
Paveldėtą turtą galima parduoti tik gavus paveldėjimo teisės liudijimą ir įregistravus jį kaip savo nuosavybę. Pardavimas gali įvykti bet kada – iš karto po paveldėjimo ar po kelių metų. Vis dėlto prieš parduodant svarbu apsvarstyti galimybes turtą išnuomoti ar išlaikyti ilgiau, kad būtų pasinaudota mokestinėmis lengvatomis. Prieš svarstant ar verta parduoti turtą siūlau pasitarti su specialistu.
Kaip vyksta paveldėto turto pardavimas?
Procesas nesiskiria nuo įprasto nekilnojamojo turto pardavimo. Jei turite patirties ir žinių, tai galite atlikti patys. Dauguma žmonių paveldėto turto pardavimą patiki NT brokeriams, nes teisės aktai, mokestinės prievolės nuolat keičiasi. Specialistai gali užtikrinti sklandų procesą, sutaupyti laiko ir padėti išvengti klaidų.
Straipsnis buvo naudingas? Palikite atsiliepimą paspaudę šią nuorodą. Atsiliepimai padeda tobulinti teikiamas paslaugas, o svarbiausia padeda kitiems žmonėms priimti sprendimą, ieškant kompetentingo specialisto.
Jei turite klausimų, ieškote profesionalios pagalbos parduodant turtą, galite su manimi susisiekti telefonu +37062077717 WhatsApp | Viber arba užpildykite užklausos formą esančią žemiau. Daugiau apie mane. Nekilnojamojo turto brokeris Karolis Liukpetris